… a gyakorlat hiánya. Könyvelő irodát vezetek, így nap, mint nap keresnek meg frissen – vagy régebben – végzett könyvelők azzal, hogy szívesen dolgoznának nálunk, illetve, hogy sehol nem kapnak munkát. Ez sajnos valóban így van.
11 éve kezdtem könyvelni, akkoriban nagy szerencsém volt, mert még a mérlegképesem sem volt meg (képesített könyvelői végzettségem volt), amikor jelentkeztem egy könyvelőirodába dolgozni. Nem örült a főnökasszony, de látott bennem fantáziát, így elkezdhettem a munkát. Igen ám, de semmit nem tudtam! Azt sem, hogy milyen a bevétel (kinek bevétel?) és milyen a kiadás számla…
Ha belegondolok, mekkora munka az, hogy valakinek lépésről lépésre elmagyarázzunk mindent… Ráadásul úgy, hogy mellette a saját dolgaink is menjenek, a saját feladataink is el legyenek végezve… Kevesen vállalják. Főleg azért, mert minden élesben megy. Gondolj bele, bemész dolgozni és kezded a munkát. Tudod mit tudtam megcsinálni első nap? Megcímeztették velem a borítékokat a postához. Megcsináltam, de nem volt jó. Mert én úgy gondoltam, hogy a címzett balra zárt, de ott mindenki jobbra zárta…
Csak hogy tudd, legalább egy év kell ahhoz, hogy mindennel találkozz egyszer. Ez nem azt jelenti, hogy azt már tudod. Minden hónap kihívás. Fogalmad sincs, mit csináltál a múlt hónapban, hiszen még semmi nem rögzült. Ha könyvelő irodában kezded a munkát, akkor különösen rossz helyzetben vagy, mert kapsz húsz ügyfelet (jó esetben) és azt sem tudod, ki is volt a múlt hónapban, aki nem e-mailben kérte a bérlapokat, nemhogy azt megjegyezd, ki milyen áfa gyakoriságú… Igen, könyvelő irodában bért is számfejtünk… Ha egy nagy céghez vesznek fel, ott sem jobb a helyzet. Elmondom, miért.
Két nagy problémánk van:
1., Ki van számolva a munkabér és az idő. Ez azt jelenti, hogy nem vesznek fel azért egy embert, hogy végezze el a munkát abban az egy évben is, amíg téged betanítanak. Már nincs olyan kényszer, hogy mindenkinek dolgoznia kell. Az egy másik rendszer volt. Viszont biztató, hogy tapasztalataink szerint igen kevés az értelmes könyvelő. Tehát mondjuk munkába állhatsz, ha elég meggyőző vagy és komolyan dolgozni akarsz! Kapsz 1-2-3 hónap próbaidőt. amikor is kiderül, hogy mennyit (nem) tudsz. Mert ahogy már írtam, itt minden élesben megy. Dolgoznod kell, ha tudod, ha nem, jó esetben kérdezhetsz, ha tudod, hogy mit nem tudsz.
2., Mindennek ellenére minden gyakorlati tudás nélkül engednek ki bennünket a képzésről. Nincs a tantervben olyan óra, ahol megtanulunk dolgozni. Mérlegképes könyvelői képesítést kapunk úgy, hogy ismerjük a könyvelési tételeket, a törvények lényegét, de fogalmunk sincs, mi mivel függ össze. Nem tudjuk, milyen jelentéseket kell küldeni, hogyan kell egyeztetni a főkönyvet az analitikával, vagy hogyan kell beszámolót készíteni.
Azt ugye tudjuk, hogy – néhány egyszerű kivételtől eltekintve – csak regisztrált mérlegképes könyvelő végezhet számviteli szolgáltatást. Ehhez pedig három év gyakorlat szükségeltetik. A vakmerőbbek mondhatják, hogy indítunk egy vállalkozást és majd ott megszerezzük a gyakorlatot, csak az a kérdés, hogy kinek fogunk ott könyvelni regisztráció nélkül. Igen, én is úgy érzem, hogy ez a 22-es csapdája.
És akkor arról még nem is beszéltem, hogy az egyéni vállalkozó könyvelése merőben eltér a társaságokétól és a mérlegképes képzésen szinte, vagy egyáltalán nem tesznek erről említést.
Remélem, hogy ha sűrűn látogatod a blogot, akkor tudunk neked segíteni a kezdő lépéseknél. Sőt, talán később is, hiszen hosszú folyamat, mire át is látjuk, amit csinálunk. Igyekszünk majd olyan kérdéseket boncolgatni, amik a mindennapos munkánk során felmerülhetnek.
Mindennek ellenére a mi szakmánk a legszebb szakma a világon, hidd el, érdemes bele energiát fektetni!